top of page

Informácie

Doprava

Informácie o doprave

Poskytujeme krátke zhrnutie o doprave z hraničných prechodov, o diaľničných známkach, povolených rýchlostiach a doprave zdarma. 

Konverzný kurz

Aktuálny konverzný kurz

Oficiálna hodnota kurzu ukrajinskej hrivny voči euru je zverejnená na stránkach Národnej banky Slovenska. Výmena hotovosti sa odporúča uskutočňovať v komerčných bankách, kde je potrebné počítať aj s prípadnými poplatkami. Hodnota kurzu v týchto bankách sa môže mierne líšiť od oficiálneho kurzu stanoveného Národnou bankou.

Banky

Banky na Slovensku

Na Slovensku sa nachádza viacero komerčných bánk, ktoré poskytujú svojim klientom najmä tieto služby: vytvorenie bankového účtu, poskytnutie úveru, investovanie, zmenárenské služby.

Zdravotné poisťovne

Zdravotné poisťovne

Zdravotné poistenie na Slovensku poskytujú tri spoločnosti. Okrem štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj Union zdravotná poisťovňa a Zdravotná poisťovňa Dôvera.

Nakupovanie

Nakupovanie na Slovensku je veľmi pestré. Mäso, chlieb, ovocie či zelenina sa dajú kúpiť v kamenných obchodoch ako aj v supermarketoch rozmiestnených po celom území, rovnako sú dostupnú i lekárne. V nákupných centrách vo väčších mestách je už k dispozícii i obuv, oblečenie či elektronika, potreby pre zvieratá, lekárne. Platba je v hotovosti aj bezplatne platobnou kartou. Zameniť si peniaze (Ukrajinské Hrivny UAH) môžete v zmenárni, banky túto službu momentálne neposkytujú bankách, na výber peňazí sú k dispozícii bankomaty. Mena na Slovensku je Euro.

Administratívne členenie Slovenska

Slovenská republika je rozdelená do 8 samosprávnych krajov a 79 okresov. Pomocou tlačítka sa dostanete na jednotlivé mapy krajov a okresov. 

Mobilní operátori

Medzinárodný volací kód SR: 00421 (+421)
Mobilní operátori na území SR: Orange, Slovak Telekom, Telefónica O2

Slovensko je veľmi dobre pokryté mobilnými telefónnymi sieťami, ktoré umožňujú telefonovanie aj z niektorých tatranských štítov. Bez signálu sú len veľmi odľahlé oblasti.

 

Spoločnosti ponúkajú aj SIM karty pre občanov Ukrajiny s kreditom a dátami na jeden mesiac zdarma. 

Kompletné informácie o volaniach na a z Ukrajiny. 

 

Infolinka Orange: 905
Infolika Telefonika O2:   949
Slovak Telekom: 0800 123 456

Pracovné portály

Jedným zo spôsobov ako si môže občan nájsť vhodné pracovné miesto je sledovanie pracovných portálov. Pracovné portály zverejňujú ponuky práce zo súkromného aj verejného sektora pre rôzne úrovne kvalifikácie. 

Pripájame stránku od Internetového sprievodcu trhom práce na pomoc pri hľadaní práce Ukrajincom. 

Úrady práce sociálnych vecí a rodiny

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny prevádzkuje v každom okresnom meste tzv. úrady práce. Na tomto úrade je možné sa zaregistrovať v prípade, že si občan hľadá prácu. Zamestnanci úradu mu navrhnú vhodné pozície, pomôžu mu rekvalifikovať sa a taktiež mu pomôžu vybaviť rôzne príspevky. Kontakty a úradné hodiny jednotlivých úradov sú dostupné na tejto stránke.

Bezpečnosť

Základné informácie o bezpečnosti na Slovensku a zhrnutie dôležitých telefónnych čísel. 

Slovenské a zahraničné médiá

Média sú tvorené prostriedkami, ktorými sa zdieľajú informácie. Patria sem denná tlač, časopisy, televízia a rozhlas a internetové portály.

bottom of page